1.2 C
Brno
- Reklama -bydlení
DomůFinanceNa trhu je stále 10 % obchodníků nezvládajících duální ceny

Na trhu je stále 10 % obchodníků nezvládajících duální ceny

Na trhu je stále zhruba deset procent obchodníků, kteří nezvládají povinné duální zobrazování cen. Minulý měsíc nezvládlo duální oceňování v obou měnách podle údajů České obchodní inspekce 10,43% zkontrolovaných obchodníků.
Inspektoři přitom prověřili v srpnu celkem 1 592 subjektů, přičemž bez nedostatků bylo 1 426 z nich. Ve zbývajících 166 případech inspekce uložila závazná opatření k jejich odstranění. Tento výsledek však ovlivnilo i odstraňování méně závažných nedostatků přímo během kontroly. Podle údajů obchodní inspekce takto podnikatelé postupovali ve 23 případech.

Nejčastěji vyskytujícím se nedostatkem bylo přitom podle údajů inspekce nevydání dokladu o koupi. Inspekce jej zjistila ve 43 provozech, což představuje 2,7 % ze zkontrolovaných subjektů. Druhým nejčastějším nedostatkem bylo chybějící duální zobrazení prodejních cen, a to u 2,13 % výrobků. Chybějící duální zobrazení jednotkových cen inspektoři konstatovali v 1,38 procentech zkontrolovaných výrobků.

Povinné duální zobrazování cen v korunách i eurech začalo pro podnikatele platit loni 24. srpna. Ceny přitom musí být po přepočtu konverzním kurzem zaokrouhleny na dvě desetinná místa podle matematických pravidel. Do konce loňského roku měl údaj o ceně v eurech pouze informativní charakter. Od začátku letošního roku je už hlavní měnou společná evropská měna a hodnota v korunách je už jen informativní. Duální zobrazování je pro obchodníky povinné až do konce letošního roku. Během prvního pololetí roku 2010 bude tato povinnost pro subjekty již dobrovolná.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek