6.5 C
Brno
- Reklama -bydlení
DomůRady a NávodyProvoňte byt jarními bylinkami

Provoňte byt jarními bylinkami

I když jaro stále jen klepe na dveře, na okenních parapetech je ideální místo pro bylinky. Nejenže provoní vaše pokoje a zlepší je panelákové klima, ale svou svěžestí dochutí pokrmy, kterým po celou zimu přece jen cosi chybělo.

Většina bylinek je nenáročná a tak se obejdete bez jakýchkoli zahrádkářských dovedností. Stačí několik plastových kelímků z rostlinné pomazánky, hlína z krtince a semínka, které již koupíte iv supermarketu. Za týden vyrostou první lístky ao pár dalších už můžete sbírat je nať na chléb nebo do hrnce.

Zemina vyžaduje přípravu
Je důležité, abyste na dně kelímků vyrobili otvory pro odtékání nadbytečné vody. Bylinky přemokření nesnášejí, často se jim daří lépe, pokud to s péčí nepřeháníte. O tom, jak se budou vyvíjet, rozhodne první týden. Pokud jste zvolili zeminu z panelákové předzahrádky, krtince, nebo jste si udělali výlet do parku, připravte ji.

Navrstvěte ji v teple do nádob, zalijte a nechte život, aby se projevil sám. Zakrátko vyklíčí všechna semínka plevelů a trav, které jste si se zeminou přinesli. Ušetříte čas pátráním, zda se v květináči zelenají bylinky, nebo je předběhla konkurence.

Pokud se vám čekat nechce, zakupte si raději výsevní substrát. Taková zemina není jen jemná s vyváženým obsahem živin, ale také sterilní. Nejsou v ní žádná semínka plevelů ani zárodky hub.

Nesejte příliš hustě
Semínka je třeba sít tak, aby je zemina zakryla přibližně centimetrovou vrstvou. Toho dosáhnete jednoduše. Do kelímku nasypete zeminu tak, aby po rovnoměrném upěchování sahala přibližně dva centimetry pod vrchní okraj. Na ni jemně rozsypete semínka a zasypete je druhou, asi centimetrovou vrstvou substrátu. Ten dá mladým rostlinkám dostatečnou oporu, než se hlubší zakoření.

V kapsách z obchodu je však mnohdy mnohem více semínek, než potřebujete. Nesejte je přihustě, jen abyste je minuli. Pokud bude porost příliš hustý, rostlinky nezesílí a budou náchylné k nemocem. Vždyť vysévání si můžete zopakovat i během léta či na podzim.

Pozor na houby a plísně
Žádný výsev se neobejde bez řádné zálivky. Postřikovač nebo ponoření do nádoby s vodou zabrání tomu, aby se semínka vyplavila. Výhodné je přikrýt čerstvý výsev potravinovou fólií, aby se až do klíčení udrželo správné mikroklima. Má to ale háček. Pokud země není sterilní a jsou v ní zárodky hub, už krátce po vyklíčení mohou způsobit padání klíčných rostlin. Proto taktizujte a větrejte. Zatímco přes noc budou kelímky přikryty fólií, aby nepřesychaly, přes den jim můžete dopřát čerstvý vzduch.

Pokud krátce po vyklíčení začnou rostlinky při zemi odhnívat a padat, víte, že na vině byly houby a nadměrná zálivka.

Zapomeňte na bazalku
I když je bazalka módním doplňkem, který se snaží dostat do každého pokrmu, existuje řada zajímavějších bylinek, které mají k naší kuchyni blíže. Pozornost si zaslouží hlavně šalvěj, majoránka, rozmarýn a máta. Zkusit to však můžete is tymiánem, oreganem a saturejkou nebo pažitkou či medvědím česnekem, které v letošní nabídce na pultech prodejen nechybí. A pokud se neumíte dočkat, až semínka vyklíčí, zkuste to s kořeněnou řeřichou, které stačí půl dne na to, aby začala klíčit.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek