1.2 C
Brno
- Reklama -bydlení
DomůInvesticeAkciové indexy začaly září opatrně

Akciové indexy začaly září opatrně

Akciové indexy v Evropě v minulém týdnu zažily fázi vybírání zisků po předchozí strmé rally. „Hlavním důvodem pro pokles byly především zprávy o další udržitelnosti ekonomického oživení. Září je dále obecně považováno za měsíc s nejhorší výkonností a jisté obavy investorovo další vývoj jsou tedy pochopitelné,“ říká Juraj Hrbatý ze společnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Ze sledovaných akciových indexů si připsal zisk jedině český akciový index PX s týdenním zhodnocením o 1.4 procenta. Nejvíce oslabily indexy WIG 20 (-5.3 procenta) a turecký ISE National 30 (-5.2 procenta).

V pondělí oznámila své hospodářské výsledky za druhý kvartál společnost Unipetrol. V Q2 zaknihovala ztrátu 364 milionů. Kč, přičemž za stejné období loňského roku vykázala zisk 303 milionů. Kč. Tržní konsensus přitom čekal ztrátu 291 milionů. Kč.

Ve stejný den skončil pro více než 3000 pracovníků oceláren Voestalpine zkrácený pracovní týden. Důvodem je růst poptávky po lisovaných tenkých pleších. Cena benchmarkové oceli vzrostla od března o 15 procent, což je více, než se předpokládalo.

Na čtvrtečním zasedání Evropské centrální banky nedošlo v souladu s očekáváním trhu ke změně klíčových úrokových sazeb a ty zůstávají na historickém minimu 1 procento. Evropská centrální banka dále zvýšila ve své aktuální předpovědi ekonomického vývoje Eurozóny pro rok 2009 na pokles o 4.1 procenta (dříve čekala pokles o 4.6 procenta). Ekonomika Eurozóny by měla růst v roce 2010 o 0.9 procenta.

Pozitivní nálada z pátečních údajů z US trhu práce, by měla vydržet iv úvodu týdne o čemž svědčí i fakt, že akciové indexy v Asii vstupují do týdne se zisky nad 1 procento. „Zkrácený obchodní týden v USA a jistá absence klíčových makrodat kromě zveřejnění výsledků za obchodní bilance jednotlivých zemí by mohla znamenat klidné obchodování v tomto týdnu,“ uzavírá Juraj Hrbatý ze společnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek