6.5 C
Brno
- Reklama -bydlení
DomůRady a NávodyVe vinohradech končíme s řezem a vázáním révy

Ve vinohradech končíme s řezem a vázáním révy

První jarní práce ve vinicích charakterizuje především dokončování řezu a vázání révy. Ještě před tím by měl vinař zkontrolovat a vyčistit drátěnku, na které ve vysušených loňských úponcích s největší pravděpodobností přezimovali různí cizopasníci napadající zejména mladé výhonky révy.

Správný řez je základem budoucí úrody. „Má svá pravidla a jejich nerespektování vede ke značnému výpadku ze sklizně hroznů. Révu vinnou zpravidla řežeme na dva tažné z loňského dřeva. Dbáme, aby na tažně zbylo maximálně osm až deset plodonosných oček. Větší množství zbytečně révu vinnou vysiluje a nedává záruku. Kromě těchto dvou tažnů necháváme na starém dřevě mladý zálohový čípek na dvě očka,“ uvedl pro TASR vedoucí vinařské výroby Zemědělského družstva ve Vajnorech Dušan Kozmoň.

Neméně důležité je i uvazování tažňů na drátěnku právě v tomto období, zatímco očka ještě spí. „Pokud bychom vázali po probuzení oček, snadno bychom je obili, protože jsou velmi křehké. Obdobnou škodu může udělat i silnější vítr. Těžeň sice vyžene nové dřevo iz podočka, ale to hroznům nezarodí,“ dodal Kozmoň.

Zahrádkáři, kteří pěstují révu, už mohou začít s mulčováním půdy a jejím přihnojováním chlévským hnojem. Chemické živiny je nejlépe aplikovat přímo ke kořeni až v polovině května. „Pokud mají zasazeno méně kořenů, mohou révu kopat a nemusí půdu stříkat herbicidy proti plevelům. biologicky,“ řekl Kosmoň.

Začátkem dubna až do poloviny května bude vhodný čas i na výsadbu nových vinic.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek