1.2 C
Brno
- Reklama -bydlení
DomůRady a NávodyNa prodej ze dvora se dodnes zaregistrovalo i 3486 včelařů

Na prodej ze dvora se dodnes zaregistrovalo i 3486 včelařů

Za sedm měsíců účinnosti zákona o tzv. prodeji ze dvora byl podle údajů Ministerstva zemědělství (MP) SR největší zájem ze strany slovenských včelařů a producentů medu.

„Největší nárůst registrace výrobců má agroresort v oblasti medařské produkce, těch je dnes v ČR registrovaných 3486,“ uvedla v pátek (19.3.) generální ředitelka sekce potravinářství, výživy a obchodu na MP SR Soňa Supeková.

Pro tzv. prodej ze dvora podle Supekové MP eviduje i 241 prvovýrobců – producentů syrového kravského, ovčího a kozího mléka, včetně přibližně 50 mléčných automatů, které schválil Úřad veřejného zdravotnictví. „Funkčních je i 11 malých jatek,“ dodala Supeková.

Při přímém prodeji produktů živočišného původu z prvovýroby se podpoří možnost získat za přijatelné ceny vysokohodnotné, čerstvé produkty domácího slovenského původu.

Podle MP se tím umožní spotřebitelům přístup k potravinám, které nebyly průmyslově upravovány nebo zpracovávány a jsou bez přídatných látek a technologických zásahů, které sice prodlužují jejich trvanlivost a uchovatelnost, ale podstatně mění vlastnosti těchto potravin živočišného původu.

Národní rada SR 4. března 2010 schválila novelizaci zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), kterou se sazba na vybrané produkty při tzv. prodeji ze dvora od května 2010 sníží z 19 % na 6 %. Snížená sazba DPH se bude vztahovat na potravinářské produkty, například přírodní med, vejce, různé druhy masa, syrové mléko či ryby. MP SR očekává, že ceny prodávaných produktů by měly díky nižší DPH výrazně klesnout.

„Pokud by se prodej ze dvora na celkových tržbách prvovýrobců ustálil v roce 2010 někde mezi 3 až 5%, byl by to určitě fantastický posun,“ konstatoval koncem loňského roku ministr Chovan.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek