Život na vrcholu mimo jiné znamená, že nesmíte jít pod cenou. A už vůbec ne, když jde o školné. Podle údajů z prestižních amerických univerzit školné na Harvardu nebo v Princetonu neustále roste bez ohledu na to, zda je recese nebo konjunktura.
Univerzity z tzv. elitní „břečťanové ligy“, které jsou v žebříčku nejlepších vysokých škol v USA na prvních osmi příčkách, se o nedostatek studentů nemusí bát ani v době hospodářské krize. Většina těchto univerzit patří mezi nejstarší v Americe a jejich sídla jsou v souladu s dobovou architekturou obrostlá břečťanem. Odtud pochází název břečťanová liga.
Ale prestiž těchto škol není odvozena od jejich věku, ale od akademických kvalit a za ty, jako za každou kvalitu, se platí, krize-nekrize. To však v žádném případě neodradilo zájemce o studium na elitních univerzitách. Počet přihlášek na Harvard například za posledních 10 let vzrostl o 60,9 % a na Princeton o 47,7 %. Určitý dopad recese však pocítily i tyto univerzity. Harvard uvedl, že finanční příspěvky do jeho nadačního fondu, ze kterého podporuje nadané, ale chudší studenty, letos klesly odhadem o 30 %, a Princeton zaregistroval jejich úbytek o 25 %.
„Říká se, že strom nemůže růst až do nebe, ale o poplatcích za studium to zjevně neplatí,“ konstatoval John Diamond, ředitel newyorského realitního trustu Annaly Capital Management s majetkem v celkové hodnotě 86 miliard USD (60,30 miliardy eur), absolvent Princetonu. I když jeho děti ještě chodí na základní školu, jako rodič budoucí vysokoškoláky by si přál, aby si univerzity konkurovaly nejen úrovní vzdělání, ale také cenami. Sám však připouští, že je to jen přání. Informovala o tom agentura Bloomberg.